بيرون آوردن قلاب ماهيگيری

یکی از آسیب هایی که دیر یا زود –جریان همون شترِ که... - گریبان هر ماهیگیر، اعم از گونه کمیاب اسپرت و یا گونه رایج ماهیخوار را گرفته و یا خواهد گرفت؛ همانا فرو رفتن قلاب ماهیگیری در بدن است. اما با این قلاب فر رفته چه کنیم؟ سوالیست، که در زیر به آن خواهیم پرداخت:<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

چکیده:

در این مطلب به معرفی چهار تکنیک رایج (پس کشیدن، بالا-برش، ریسمان یانگ، سوزن پوشی) برای بیرون کشیدن قلاب اشاره خواهیم داشت. استفاده از تکنیک موثر به عواملی از جمله شکل و نوع قلاب فرو رفته، عمق فرو رفتگی و بافتی که قلاب در آن فرو رفته بستگی خواهد داشت. در برخی موارد هم شاید مجبور به آزمایش چند روش برای حصول موفقیت بشویم. "پس کشیدن" ساده ترین روش و در عین حال روشی است که کمتر منجر به موفقیت می شود. "بالا-بُرش" یک روش سنتی برای بیرون کشیدن قلاب و در عین حال کاراترین روش برای بیرون آوردن قلاب هایی است که در عمق کم و نزدیک پوست فرو رفته باشند. روش "ریسمان پانگ" که جدیدترین روش است و به آن روش بدون درد هم اطلاق می شود و روش "سوزن پوشی" هم که کاربرد های خاص خود را دارد که در ادامه به توضیح کامل این روش ها می پردازیم.

توجه: بهبود جراحت ناشی از فرو رفتن قلاب در درجه اول به خروج کامل آن از بدن و پانسمان ساده بعد از آن بستگی دارد. استفاده از آنتی بیوتیک ها به عنوان پیشگیری کننده معمولن صورت نمی گیرد اما وضعیت ایمنی بدن در مقابل کزاز باید چک شود و در صورت لزوم واکسن آن تزریق گردد.

 

ارزیابی مصدوم:

معمولن آسیب های ناشی از فرو رفتن قلاب به طور معمول در دست، سر و صورت رخ می دهد و در عین حال هیچ تضمینی وجود ندارد که نقاط دیگر بدن را نیز درگیر نکنند. در ضمن به علت نیروی خطی که از طریق نخ ماهیگیری به قلاب وارد می شود و آن را موازی با سطح پوست به حرکت در می آورد، فرو رفتگی ها معمولن سطحی است و خیلی عمیق نمی شود.

شناخت انواع قلاب ها به هنگام انتخاب تکنیک موثر کمک بزرگی خواهد بود. اینکه قلاب تک باشد، یا چندتایی و یا یک خار یا چند خار داشته باشد یا اصلن بدون خار باشد، هر کدام استفاده از تکنیک متفاوتی برای بیرون کشیدنشان می طلبد. در اغلب اوقات خود شخص آسیب دیده و یا اطرافیانش می توانند به طور دقیق نوع قلاب را ذکر کنند. اما در مواردی که قلاب به طور عمیق فرو رفته باشد و اطرافیان هم نتوانند کمک کنند می توان از عکس برداری به طریقه رادیوگرافی بهره برد.

 

A: قلاب خار دار ساده

B: قلاب با چند خــــار

C: قلاب سه شاخـــه

تذکر مهم: هنگامی که قلاب در شریان ها و مسیرهای عصبی مانند نخاع، نواحی حساس صورت مانند اطراف چشم، در مفاصل و یا پی ها فرو رفته باشد سریعن مصدوم را به مراکز پزشکی منتقل کنید و از استفاده در محل  روشهای زیر بپرهیزید.

توجه: بهتر است که قبل از اجرای تمامی این روش ها محل فرو رفتن قلاب را با آب تمیز و صابون بشویید.

 

روش اول: پس کشیدن

 

"پس کشیدن" ساده ترین روش برای بیرون کشیدن قلاب است و در معمولن در موارد نادری هم منجر به موفقیت می شود. این تکنیک بیشتر در مورد قلاب های بدون خار و یا قلاب هایی که خیلی سطحی فرو رفته اند مورد استفاده قرار می گیرد.

روش اجرا: برای اجرای این روش ساق قلاب را با وسیله ای مانند دم باریک بگیرید، و با فشار رو به پایین(برای آزاد کردن خار قلاب در صورت وجود)، با حرکتی دایره ای آن را از محل ورودی بیرون بکشید. در استفاده از این روش احساس مقاومت ناشی از آزاد نشدن قلاب می تواند هشداری برای دست کشیدن از این روش و امتحان روشهای دیگر باشد.

 

روش دوم: بالا-برش

 

"بالا-برش" روشی سنتی و در عین حال یک روش کارا برای بیرون کشیدن قلاب هایی است که نک قلاب فرو رفته در نزدیکی پوست قرار گرفته باشد. این روش برای قلاب های تک خار ساده و قلاب هایی که ساق آنها نیز دارای خار است به دو گونه متفاوت اجرا می شود. در صورت امکان قبل از اجرای این روش محل فرو رفتگی قلاب را با استفاده از محلول های بی حسی موضعی بی حس کنید.

 

 

-          برای قلاب تک خار ساده:  با استفاده از یک "دم باریک" ساق قلاب را بگیرید. با یک حرکت چرخشی و فشار به بالا نوک آن را تا انتهای خار از پوست بیرون بیاوردید. سپس نک قلاب را از زیر خار ببرید و باقیمانده آن را از محل ورودی بیرون بکشید.

 

 

-          برای قلاب های ساق-خاردار:  با استفاده از یک "دم باریک" ساق قلاب را بگیرید. با یک حرکت چرخشی و فشار به بالا نوک آن را تا انتهای خار از پوست بیرون بیاوردید. سپس چشم قلاب را ببرید و باقیمانده آن را از محلی بیرون آمدن نک قلاب بیرون بکشید.

 

 

 

بزرگترین مزیت این روش، کارا بودن آن و بزرگترین عیب آن آسیب مضاعفی است که به نسج محل فرو رفتن قلاب وارد می کند که در مورد قلاب های بزرگ می تواند مشکل ساز شود.

 

روش سوم: ریسمان یانگ

 

 

این روش که به نام مبدع آن(پرفسور یانگ) نام گذاری شده است. جدیدترین روشی است که مورد استفاده قرار می گیرد و به سبب بدون درد بودن و عدم نیاز به استفاده از بی حسی و آسیب زا نبودن انتخاب اول برای بیرون آوردن قلاب در محل ماهیگیری است. این روش در تمامی موارد به خصوص اوقاتی که قلاب در سایز کوچک و یا متوسط است کارایی خود را نشان می دهد. همچنین بهترین انتخاب برای بیرون کشیدن قلاب هایی است که به طور عمیق فرو رفته باشند. منتها برای نسوج بدن که نمی توان آنها را ثابت نگه داشت مانند لاله گوش قابل استفاده نیست.

روش اجرا:  یک نخ محکم مانند نخ ماهیگیری، نخ ابریشمی و یا ... را به قسمت وسط حلقه قلاب به سختی گره بزنید. ساق قلاب را به پایین فشار دهید تا خار قلاب آزاد شود و همزمان به صورت محکم و ناگهانی انتهای آزاد نخ را به موازات ساق قلاب بکشید.

تذکر مهم: شخص اجرا کننده این روش باید به خوبی از چشمان خود محافظت نماید.

 

روش چهارم: سوزن پوشی

 

 

اجرای این روش نیاز به تبحر و تجربه قبلی دارد. این روش برای قلاب های بزرگ که تک-خار هستند کارایی دارد. به خصوص اگر که نک آن به صورت سطحی فرو رفته باشد.

روش اجرا: بعد از استفاده از بی حسی موضعی یک سوزن نمره 18 یا بزرگتر را از محل سوراخ ایجاد شده توسط قلاب وارد کنید، جهت ورودی باید موازی با ساق قلاب باشد و نک سوزن در داخل خمیدگی قلاب قرار گیرد. در این حالت سعی کنید که توسط نک سوزن خار قلاب را از نسج آزاد کنید. پس از انجام این کار در حالی که نک سوزن خار قلاب را پوشانده است؛ هر دو را با هم بیرون بکشید.

 

 

بعد از بیرون آوردن قلاب:

 

دقت کنید که جسم خارجی (مثلن قسمتی از طعمه) در داخل زخم به جای نمانده باشد. سپس روی آن پماد آنتی بیوتیک بمالید و یک پانسمان ساده کنید. از مصدوم در مورد وضعیت واکسن کزاز او بپرسید و چنانچه بیش از 5 سال از آن گذشته باشد در اولین مرکز درمانی آن را تجدید کنید. به طور عموم در این موارد آنتی بیوتیک خوراکی به عنوان پیشگیری کننده تجویز نمی شود.

 

منابع:

 

 

http://www.surviveoutdoors.com/emergency/fishhookremoval.asp

http://www.aafp.org/afp/20010601/2231.pdf

http://www.kevinwakeman.com/fam/hookout.htm

 

در خاتمه امیدوارم که مطلب مورد توجه تان قرار گرفته باشد. در ضمن از دوستانی که در این مورد تجربیات شخصی دارند و یا اشکالی در مطلب می بینند خواهشمندم در قسمت نظرات یا به صورت ایمیل آنها را مطرح کنند تا مورد استفاده من و سایر دوستان نیز قرار گیرد.

/ 5 نظر / 92 بازدید
ایکارو

جالب بود... یه بار پسر داییم همون روش سنتی رو روی کف دست من اجرا کرد، البته بدون بی حسی! و البته بدون دم باریک که دستم آش و لاش شد. دیگه تا شب احساس خوبی از ماهیگیری نداشتم...

fera

تجربه شخصی من همين هفتهء پيش بود که تو درياچه ميشيگان و در حال آب بازی يه ماهی کوچولو رو با دو تا دستام گرفتم٬ بعد هم ولش کردم بره دنبال زندگيش.

fera

هنوز با قلاب کار نکردم! راستی٬ سلام بعد از مدتها

صادق

سلام شاهين خان چه عجب افتخار دادی و کامنت را فعال کردی! مقاله خيلی مفيدی بود با اينکه من تا حالا تجربه تلخی از اين دست نداشته ام راستی من هم به روز هستم

محمد

مطلب جالب بود شاهين خان. ببخشيد که دير سر می زنم. مطلب جديدی آپ ديت شد. يک سری به ما بزن.