عكاس ايراني، گوزن طلايي فرانسه را شكار كرد!

گروه ادب و هنر: كاظم بايرام بخش، ‌عكاس و مستندساز ايراني مقيم فرانسه،‌ در ميان 900 شركت‌كننده،‌ از همشهریگوزن طلايي جشنواره جهاني عكاسي زير آب را از آن خود كرد.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

آن طور كه ايسنا گزارش كرده، در اين جشنواره كه هر سال در فرانسه برگزار مي‌شود،‌ جشنواره‌اي بسيار معتبر است و شركت‌كنندگاني بسيار حرفه‌اي از نشريات و رسانه‌هايي چون نشريه تخصصي نشنال جئوگرافي و بي‌بي‌سي در آن شركت مي‌كنند.

بايرام بخش اگر چه 27 سال پيش براي ادامه تحصيل  به اروپا رفت، همواره ايراني بوده است؛ 13 سال پيش وقتي كه ديگر 14 سال از زمان كوچش گذشته بود،‌پوستر تحريف شده ترك‌ها را ديد كه در آن،‌ خليج فارس با نام خليج عربي نقاشي شده بود.

بايرام بخش همان موقع مقاله هزار و يك شب زير آب‌هاي خليج فارس را نوشت،به ايران بازگشت و ‌تصاوير منحصر به فردي از دنياي شگفت‌‌انگيز زير آب را به فرانسه برد و به دنيا نشان داد.

اما بايرام بخش، كار را رها نكرد. سال 2000 ميلادي،‌ يك بار ديگر، اين بار، با كمك شيلات و برخي دوستانش، ‌سفري سه ساله و سخت را در زير آب‌هاي درياي خزر آغاز كرد.

حاصل اين سفر 16 هزار اسلايد و 25 ساعت فيلم بود كه تا امروز بارها در كشورهاي مختلف جهان با زبان‌هاي مختلف، پخش و منتشر شده است. اين گزارش تصويري زيبا، ‌زندگي ماهيان خاوياري درياي خزر را به تصوير مي‌كشد.

او را بهتر بشناسيم

كاظم بايرام‌بخش را ورزشكاران قديمي و علاقه‌مندان رشته قايقراني حتماً به خاطر دارند.

او حدود 27 سال پيش، قهرمان تيم ملي قايقراني ايران بود. همان سال‌ها عكاسي هم مي‌كرد،‌ اما بيشتر براي دل خودش كه براي آب و زير آب مي‌تپيد.

اما شايد همكاري نصفه نيمه‌اش با خبرگزاري فرانس پرس فرانسه، عاملي شد كه سرخورده از شرايط نامناسب قايقراني و غواصي در ايران، راه اروپا را در پيش گيرد و همان جا تحصيل و كار را ادامه دهد.

بايرام بخش ليسانس بيولوژي دريا و پس از آن،‌ فوق‌ليسانس تربيت بدني را در فرانسه گرفت و سپس، غواصي،‌ عكاسي و مستندسازي زير آب را به عنوان پيشه هميشگي‌‌اش برگزيد.

حالا اين هنرمند،‌ پژوهشگر و ورزشكار ايراني موفق، اگر چه سال‌هاست كه در فرانسه زندگي مي‌‌كند، اما همواره آب‌هاي ايران را براي كار و تحقيق برگزيده است.

او عضو گروه «نيكون» و استاد دانشگاه «لومير» است و با مجلات معتبري چون فيگارو و فوكوس همكاري دارد.

جالب آن كه هنوز عكاسي با دوربين‌هاي آنالوگ را ترجيح مي‌دهد و همواره نگران محيط زيست و حفظ منابع طبيعي است. مي‌گويد: «از همه چيز استفاده مي‌كنيم، اما آيا حفاظت هم مي‌كنيم؟ براي نسل آينده هم چيزي داريم؟ بچه‌هايمان از ما نمي‌پرسند  موهاي سرتان را چرا سفيد كرده‌ايد؟ مي‌ترسم فردا صيادان حتي نتوانند صيد كنند.»‌

منبع: روزنامه همشهری11/9/85

 

پ.ن: یادش بخیر مجله شکار و طبیعت دوره آقای اینانلو و آقای بایرام‌بخش (البته اون زمان با موهای سیاه!) که خاطرات بدیع و هیجان انگیزی از شکار ماهی در زیر آب می‌نوشتند.

/ 2 نظر / 11 بازدید
عموعلي

منتها اون عکسی که من از ايشون به ياد دارم، با سبيل و موهای مشکی بود!! و خيلی هم خوشتیپ! به هر حال من هم خوشحالم و برای ايشون آرزوی بهترينها رو دارم و بيشترين موفقيتها رو.....