خبرگزاري ميراث فرهنگي www.chn.ir

۱۳۸۵/۷/۱ - 13:42:00

آنفلوآنزا نيست ،ولي بودجه زيادي دارد

 

سازمان محيط زيست بيش از يك ميليارد تومان بودجه براي مبارزه با آنفلوآنزاي حاد پرندگان  گرفته ، اما طبق گزارش سازمان بهداشت جهاني، هيچ‌ موردي از آنفلوآنزا در ايران ديده‌ نشده است.

خبرگزاري ميراث فرهنگي ـ اكوتوريسم و جاذبه‌‌ها ـ علي شاكر ـ داستان شيوع آنفلوآنزاي مرغي و صرف هزينه‌هاي زياد براي آن در ايران ماجراي همان رندي را مي‌ماند كه در عين سلامت خودش را به سر درد مي‌زد و دستمالي مي‌طلبيد. دليلش را كه جويا شدند فهميدند براي او مهم‌تر از خوب شدن سر دردش، بدست آوردن آن دستمال گرانبهاست؛ حال اگر سر دردش خوب هم نشد، نشد!

 

آنفلوآنزا مرغ‌ها را نكشته است

سازمان محيط زيست در حالي بيش از يك ميليارد تومان بودجه براي مبارزه با آنفلوآنزاي حاد پرندگان در ايران از دولت گرفته است كه بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهاني در ايران از سال 2003 تا 2006 هيچ‌ موردي از آنفلوآنزا ديده‌ نشده است.

 

بند "ب" گزارش منتشر شده از سوي سازمان بهداشت جهاني در رابطه با شيوع آنفلوآنزا مي‌گويد:«اخيرا شايعاتي در رابطه با گزارش شيوع بيماري تنفسي فوق حاد از مناطق مختلف كشور{ايران} مثل كرمانشاه به گوش رسيده كه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي به‌طور رسمي اعلام كرده است تاكنون با توجه به يك برنامه تحقيقاتي مستمر هيچ گزارش تاييد شده‌اي در رابطه با موارد آنفولوآنزاي فوق حاد پرندگان در ايران گزارش نشده است.»

گرچه تعدادي از پرندگان در اين سال‌ها مرده‌اند، اما لزوما علت مرگشان آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان نيست.

اين گزارش از قول سازمان دامپزشكي ايران هيچ بيماري منجر به مرگي را در ايران گزارش نمي‌كند.

بر اساس همين گزارش كه به‌طور مستمر به‌روز مي‌شود و وضعيت آنفلوآنزا را در كشورهاي مختلف نشان مي‌دهد، گرچه از سال 2003 تا 2006 در كشورهايي همچون آذربايجان، مصر، اندونزي، ويتنام، چين، كامبوج و عراق مواردي از اين بيماري ديده‌ شده است كه برخي را هم به كام مرگ كشانده، اما هيچ موردي از شيوع اين بيماري در ايران ديده نشده است.

 

اين خبر در نگاه اول هرچند كه بسيار خوشحال كننده به نظر مي‌رسد، اما پرسش آزار دهنده‌اي را نيز در ذهن مي‌آورد و آن اينكه تكليف يك ميليارد و 200 ميليون تومان بودجه‌اي كه براي مبارزه با اين بيماري در نظر گرفته شده چه مي‌شود؟

 

بر اساس گفته يك منبع آگاه در محيط زيست اين مبلغ از سه ميليارد تومان بودجه «طرح احياي زيست‌بوم‌ها و اكوتوريسم» به اين امر اختصاص پيدا كرده و براي مصارفي همچون تهيه ماسك، لباس مخصوص، موتور، ماشين، و بكارگيري نيرو در مناطق مختلف صرف شده است.

 

حميد اميني، مسئول دفتر حيات وحش و آبزيان سازمان محيط زيست نيز در اين رابطه ضمن بي‌اطلاعي از اين گزارش به خبرگزاري ميراث فرهنگي مي‌گويد:«طبق گزارش‌هاي سازمان دامپزشكي مواردي از آنفولوآنزاي فوق حاد در مناطقي همچون گيلان ديده شده است، اما هنوز اين گزارش‌ها را به‌طور كتبي به ما ارائه نداده‌اند.»

 

شايعه‌اي كه شكار را تعطيل كرد

از همه اين حرف‌ها گذشته وجود شايعه شيوع آنفلوآنزاي مرغي فوق حاد سبب ممنوعيت شكار در ايران هم شده است. امري كه بسياري از شكارچيان را دلخورتر از قبل كرده است. درحال حاضر بيش از 500 هزار پروانه براي اسلحه مجاز شكار در ايران وجود دارد كه هركدام در طول سال منتظر رسيدن فصل شكارند و اين‌گونه خبرها زمينه‌اي مي‌شود براي شكار غيرمجاز در كشور.

 

با اين حال افشين كرمي، ‌مدير اجرايي اداره نظارت و بازرسي سازمان محيط زيست با اشاره به وجود گزارش‌هايي از نقاط مختلف كشور مبني بر وجود اين بيماري تاكيد مي‌كند:«ما با شكار در مناطق مختلف كشور هيچ مشكلي نداريم ولو اينكه ماهيگيري در بسياري از آبگيرها و رودخانه‌ها در حال انجام است و ما تنها دليلي را كه براي ممنوعيت شكار مطرح كرده‌ايم، همين شيوع آنفلوآنزا است.»

 

وي قسمتي از بودجه‌اي را كه صرف مبارزه با اين بيماري شده است مخصوص شكارچيان محلي‌اي مي‌داند كه از اين طريق امرار معاش مي‌كردند و اظهار اميدواري مي‌كند كه اين پول بتواند قسمتي از خسارتشان را جبران كند.

 

 يكي از مسئولان محيط زيست گيلان مي‌گويد:«ما نمي‌توانيم احتمالات را ناديده‌ بگيريم و نمي‌توانيم ريسك كنيم و مجبوريم شكار و ماهيگيري را در تالاب انزلي ممنوع اعلام كنيم و تا آنجا كه ممكن است پرندگان مهاجر را از مناطق محلي دور نگه داريم.»

 

پيش از اين هم مسئولان دامپزشكي استان‌هايي چون آذربايجان غربي در مصاحبه با خبرگزاري ميراث فرهنگي از آلوده نبودن پرندگان داخلي ابراز خرسندي و بر اجراي تدابير سخت قرنطينه تاكيد كرده بودند.

 

مدت زيادي از شيوع آنفلوآنزاي فوق حاد در جهان مي‌گذرد. كشورهايي هم در چنگال آن تا مرز بحران پيش رفته‌اند حتي همسايه‌هاي خودمان. بله، ما هم توانستيم با اقدامات پيشگيرانه جلوي ورود اين هيولاي خفه‌كننده را بگيريم اما حالا كه معلوم شده اين بيماري به ايران نرسيده چه كسي از  شايعه شيوع اين بيماري سود مي‌برد؟

آيا نظارتي بر نحوه هزينه شدن بودجه مبارزه با آنفلوآنزاي مرغي در مناطق مختلف وجود دارد؟

 

منبع:http://www.chn.ir/news/?section=1&id=20286

/ 4 نظر / 11 بازدید
عموعلي

بابا جان تو چرا نمی فهمی که زندگی مسئولين سازمان خرج داره؟ سفرهای آنچنانيشون خرج داره؟ خلاصه آقا جان سازمان خرج داره ديگه..... حالا گور بابی ۴تا دونه جک و جونور و منطقه ای که يه زمانی قرار بوده حفاظت بشن! مگه اين چيزای بی اهميت در زندگی مردم و مسئولين دلسوز سازمان فرقی ايجاد می کنه که خونت رو کثيف می کنی؟؟؟؟؟

ارمغان

سلام.خوبه وبلاگهای محيط زيتس زياد شده ن. دوست داشتی وبلاگ جنگلی ببينی هم يه سری پيش ما بيا

vih

\nv di ,rj H\ k;kd ih 'khi nhvi :))

mhmd

اونوقت با همون ماشينهائی که با اين بودجه خريداری می شن می رن دهات و اطراف و مرغهای خانگی را معدوم می کنند بدون اينکه يک ريال پول به مردم بيچاره پرداخت بشه. من آخر این محیط زیست رو آتیش می زنم