به 'درکوه' خوش آمدید
در کوه

آتش افروزی قسمت هشتم(آخر)

 

نکات تکمیلی:

 

۱-برای جلو گیری از هدر رفتن حرارت آتش می توانیم با ساختن یک دیواره سنگی یا چوبی به شکل نیم دایره بر دور آتش حرارت آن را به سمتی  که می خواهیم(جهت مقابل دیواره) رفلکت کنیم.

۲-در فصل زمستان و هنگام برف هیچگاه در زیر درختی که برف بر روی آن نشسته است آتش روشن نکنید و اگر مجبور به این کار هستید قبل از آن برف درخت را بتکانید.

۳-هیچگاه مستقیما بر روی برف آتش درست نکنید،برای اینکار قبلا محلی را برای درست کردن  آتش با استفاده از سنگ یا چوب بسازید.

 

توجه: نکات بعدی در مورد تعهد ما نسبت به طبیعت و آتشی است که در آن برافروخته ایم:

 

۴-اگر در محیطی آتش روشن می کنید که مملو از چوب،خا رو خاشاک و مواد سوختنی است؛ابتدا مکانی را که میخواهید در آن آتش روشن کنید را به طور کامل از مواد سوختی پاک کنید و سپس با چیدن سنگ به دور آن یک دیوار کوتاه درست کنید تا آتش نتواند بر اثر وزش باد گسترش پیدا کند و باعث یک آتش سوزی نا خواسته شود.

 

۵-جز در مواقع واقعا اضطراری از شاخه های سبز و تازه درختان به عنوان سوخت استفاده نکنید.

 

۶-اگر برای روشن کردن آتش از بته استفاده می کنید؛حتی الامکان آنها  را از ریشه در نیاورید بلکه با استفاده از یک وسیله تیز(کارد،داس...)قسمتی از آنها را که بیرون از خاک است ببرید.

 

خیلی مهم:

۷-به عنوان یک طبیعت دوست متعهد مسئولیت کامل آتشی را که برافروخته اید به عهده بگیرید و در هنگام ترک محل از خاموش بودن آن اطمینان کامل حاصل کنید.

 

 

ممنون از اینکه تا اینجا همراه من بوده اید،و امیدوارم که مطالب نوشته شده مفید فایده واقع شده باشد.سعی میکنم در اولین فرصت کل این مقاله را به صورت یک فایل pdf یاtext توی بلاگم قرار دهم تا اگر کسی خواست کل مطلب را به طور یکجا داشته باشد بتواند از آن استفاده کند.

 

در خاتمه از کلیه عزیزانی که مطلب را خوانده اند تقاضا می کنم هر پیشنهاد یا انتقادی نسبت به مطالب نوشته شده دارند مرا از آن محروم نکنند.

 

 «پایان»

 

 

 

 

 


پنجشنبه ٢٠ آذر ،۱۳۸٢

شاهین


[ HOME | ARCHIVE | E-MAIL ]

"من گفتم:«من اون رو به یاد میآرم و یه وقتی چیزی واسه‌تون می‌نویسم که اون توش باشه...»                           ارنست همینگوی "تپه‌های سبز آفریقا