به 'درکوه' خوش آمدید
در کوه

نکاتی در مورد زبان بدن و استفاده موثر از آن

خیلی وقت‌ها در موقعیت‌هایی قرار می‌گیریم که امکان ارتباط کلامی با طرف مقابل  وجود ندارد؛ به عنوان مثال در هنگام شکار که نیاز به سکوت دارد یا مثلن مواقعی که صدای‌های طبیعی مانند صدای باد و یا صدای آب و یا حتی بعد فاصله مانع از رسیدن صدای ما به طرف مقابل می‌شود. در این مواقع است که مجبور می‌شویم از زبان بدن یا همان Body Language برای انتقال مطلب مورد نظر خود استفاده کنیم و اگر علایم به کار رفته از قبل هماهنگ نشده باشند و یا از علایم استانداردی استفاده نکنیم چه بسا که باعث فهم بد و یا نرسیدن منظور و در نتیجه ایجاد خطر برای خود و یا طرف مقابلمان بشود. بنابراین لازم به نظر می رسد که اگر به صورت گروهی به طبیعت می‌رویم علایم ساده‌ای را برای ایجاد ارتباط چشمی از قبل با هم تمرین نموده که در موقع نیاز به استفاده از آن‌ها به مشکل بر نخوریم.

 

به عنوان یک ایده، فلوچارت ساده زیر را برای ایجاد یک ارتباط بصری موثر پیشنهاد می‌کنم:

 

By Ali Ameri 

 

تذکر1: برای ارسال پیام در جایی بایستید که مطمئن باشید طرف مقابل به وضوح حرکات شما را خواهد دید؛ مثلن ایستادن بر روی آسمون‌گداری یا همان خط‌الراس کوه‌نوردها، ایستادن در جایی که رنگ پس‌زمینه محیط کنتراست قابل ملاحظه‌ای با رنگ لباس شما داشته باشد و ...

تذکر2: بهتر است که برای اعلام اتمام ارتباط علامت خاصی تعریف شود. که به عنوان آخرین پیام در نظر گرفته شود.

تذکر3: منظور از "پیام اعلام وصول" (Acknowledge) پیامی است که در صورت مفهموم بودن پیام گرفته شده فرستاده می‌شود.

تذکر3: برای برقراری ارتباط موثر بهتر است که حداقل برای کارها و حالت‌های زیر نوعی علامت تعریف شود:

1-       حرکت به سمت چپ

2-       حرکت به سمت راست

3-       حرکت رو به بالا

4-       حرکت رو به پایین

5-       توقف کردن

6-       اعلام وضعیت اضطراری و احتیاج به کمک

7-       پیام اعلام وصول

8-       نامفهوم بودن پیام

9-       پایان ارتباط

10-   من*

11-   تو*

 

* منظور از عبارات "من" یا "تو" تعیین فاعل پیام صادره است به این معنی که باید به عنوان مثال بین دو جمله "من به پایین می‌روم" یا "تو به پایین برو" فرق قایل بشویم.

 

تذکر پایانی: عدد 3 در فرهنگ امداد و نجات بین‌المللی به عنوان اعلام وضعیت اضطراری شناخته می‌شود:

-          روشن کردن سه گله آتش در شب در سه گوش یک مثلث متساوی الساقین فرضی به ضلع 25 متر

-          تولید سه ستون دود در روز (با ریختن گیاهان سبز یا مقدار کمی آب بر روی آتش برای تولید دود سفید یا ریختن مواد نقتی مانند لاستیک یا روغن سوخته و... بر روی آتش برای تولید دود سیاه که انتخاب دود سایه یا سفید بستگی به رنگ پس زمینه محیط دارد.)

-          شلیک سه تیر در فواصل زمانی مناسب که کاملن قابل تفکیک باشد. مثلن اگر درون دره هستیم و با پدیده پژواک صدا مواجهیم فواصل شلیک‌ها باید بیشتر باشد که قابل تفکیک بشوند.

-          نت مُرس SOS که به صورت "سه نقطه سه خط سه نقطه" یا " . . .  - - -  . . . " است. این نت را می‌توان با علامت دادن با آینه و انعکاس نور خورشید در روز، با چراغ قوه و خاموش و روشن کردن متوالی آن در شب و ... تولید کرد. نقطه یک سیگنال لحظه‌ای واضح است و سیگنال خط به طرز قابل تمایزی از آن کشیده‌تر است.  

 

امید که مطلب مورد توجه دوستان قرار گرفته باشد. چنانچه نکات تکمیلی و یا اصلاحی مد نظر داشتید در قسمت نظرات و یا به صورت ایمیل آن را در اختیار من قرار دهید:)


چهارشنبه ۱٠ آبان ،۱۳۸٥

شاهین


[ HOME | ARCHIVE | E-MAIL ]

"من گفتم:«من اون رو به یاد میآرم و یه وقتی چیزی واسه‌تون می‌نویسم که اون توش باشه...»                           ارنست همینگوی "تپه‌های سبز آفریقا