به 'درکوه' خوش آمدید
در کوه

 

 by Ali Ameri

جاده... وسوسه رفتن و سفر... خوب دوست داشتنی. گندمزار های تازه درو شده و تک درختان بید، فراز و فرود های تند و بی‌انتهایی که تو را می‌برند به آنجا که دوست می‌داری. فارغ از هر اندیشه، فقط نگاه می‌کنی نه! که می‌بلعی... ثبت می‌کنی. "همه تن چشم می‌شوی...".

 

by Ali Ameri 

تخت سلیمان، آتشکده آذر گشنسب

 

by Ali Ameri 

معبد آناهیتا

 

در زمان ساسانیان ایرانیان سه آتشگاه بزرگ و برجسته داشتند. نام آتش‌هایی که در این آتشگاه‌ها نگهداری می‌شد یکی بُرزین مهر به معنای آتش عشق والا و ویژه برزیگران بود که در نزدیکی نیشابور خراسان جای داشت. دیگری فَربغ بود به معنای آتش فرّ ایزدی که در کاریان فارس و ویژه موبدان و بلندپایگان بود و سومی گُشَسب که در تکاب آذربایجان قرار داشت. آتشگاه آذرگشسب ویژه ارتشیان بود و در شهر و محلی بنام شیز یا گَنجَک بر روی کوه اَسنَوند قرار داشت. آذرگشسب به معنای آتش اسب نر است. بر پایهٔ افسانه‌های ایرانی این آتشگاه بدین علت این طور نامیده شده است که کیخسرو بهنگام گشودن بهمن دژ در نیمروز با تیرگی شبانه که دیوان با جادوی خود پدید آورده بودند روبرو شد. آنگاه آتشی بر یال اسب وی فرود آمد و جهان را دیگر باره روشن کرد و کیخسرو پس از پیروزی و گشودن بهمن دژ، به پاس این یاوری اهورایی، آتش فرود آمده را آنجا بنشاند و آن آتش و جایگاه به نام آتش اسب نر (گشسب یا گشنسب) نامیده شد. این محل هم اکنون نام تخت سلیمان نام دارد...(از ویکی پدیا، دانشنامه آزاد)

 

 

پس‌نویسه:

 

سوسو به‌روز شد...


شنبه ۱۱ شهریور ،۱۳۸٥

شاهین


[ HOME | ARCHIVE | E-MAIL ]

"من گفتم:«من اون رو به یاد میآرم و یه وقتی چیزی واسه‌تون می‌نویسم که اون توش باشه...»                           ارنست همینگوی "تپه‌های سبز آفریقا