به 'درکوه' خوش آمدید
در کوه

دیروز و امروز...

دیروز:

 

با حامد بعد از سال ها تنبلی بلخره رفتیم موزه دار آباد* که خلاصه هم فال بود و هم تماشا و هم فرصت خوبی برای عکاسی و این هم چندتا از عکس هاش:

 

 

 By Ali Ameri

پلنگ ایرانی(زنده)

 

 

لينک عکس

یه کبک عجیب و غریب(زنده)

 

 

لينک عکس

سنجاب (زنده)

 

 

لينک عکس

قوچ های با شکوه اوریال(تروفه)

 

 

 لينک عکس

طاووس (زنده)

 

اما چند نکته:

 

-          مکان جالبی بود؛ بسیار تمیز و با سلیقه اداره می شد و فقط صدای رادیو پیام که در داخل سالن ها موزه و در محوطه آن پخش می شد کمی روی اعصاب بود.

-          ایده نگهداری جانوران زنده کنار نمونه های تاکسیدرمی شده فضای زنده و با نشاطی به موزه بخشیده بود.

-          به نظر من جالبترین و جامع ترین قسمتش بخش مربوط به پرندگان ایران بود. البته در قسمت پرندگان شکاری چندان غنی نیست اما در قسمت مرغابی ها و ماکیان(خانواده کبک و قرقاول و...) تقریبن کامل است. (بالاخره موفق شدم این کبک چیل را ببینم!)

-          برای عکاسی محدودیتی وجود ندارد و فقط برای عکاسی از ماهی ها نباید از فلاش استفاده کرد.

 

***

امروز:

 

 

By Ali Ameri 

رفته بودم دار آباد (تا باغچه خلیل). عجیبه که انگار مد شده هر کسی توی این فصل میاد کوه حتمن باید با کیسه ای از علف ها و گیاهان کوهی به خانه برگرده و نتیجه این شده که هجوم بی رویه (بخوانید ملخ وار)  افرادی رو شاهدیم که خارج از مسیر های روتین به کوه می زنند و به قیمت چیدن چنتا دونه والک و سیرک و ... بی رحمانه خاک را پاکوب و عقیم می کنند و لانه و آرامش پرندگانی که همین موقع ها روی زمین و زیر بته ها تخم گذاری کرده اند و یا بر روی تخم هایشان خوابیده اند را به هم می زنند و البته همه اینها را اضافه کنید به اینکه نسل خود اون گیاهان نیز در بعضی از نقاط را ور انداخته اند. ما که سنی نداریم ولی با همین سن کممون هم سال هایی رو یاد می آریم که توی همین دره پیاز چال تا بالای زانو می رفتیم توی علف و دست های 20-30 تایی کبک، گله به گله از جلوی پامون می پریدن... کبک ها رو که زدن و گوسفندها هم کچلش کردن و حال آدم ها هم افتادن به جونش. راستش رو بخواین این چیز ها که یادم میوفته به اهمیت موزه هایی مثل همین موزه دارآباد بیشتر واقف می شم!

 

 

* انتهای خیابان دار آباد، خیابان موزه، بهای بلیط برای بزرگسالان 300 تومان.

** سوسو آپديت شد. ( از سری عکس های دارآباد و به نظر خودم بهترينش)


جمعه ۱ اردیبهشت ،۱۳۸٥

شاهین


[ HOME | ARCHIVE | E-MAIL ]

"من گفتم:«من اون رو به یاد میآرم و یه وقتی چیزی واسه‌تون می‌نویسم که اون توش باشه...»                           ارنست همینگوی "تپه‌های سبز آفریقا