به 'درکوه' خوش آمدید
در کوه

صحبت از پژمردن یک برگ نیست...

پزشكان از وجود ۵۸ ساچمه در سر محيط بان خبر دادند

 

محيط بان تبريزى در آستانه نابينايى مطلق

 

منبع خبر: روزنامه شرق 20/11/1383

 

 

 

دو نفر از ماموران گارد محيط زيست در منطقه شكار ممنوع سهند كه دو هفته قبل از سوى يك شكارچى متخلف و به عمد هدف شليك هاى وى قرار گرفته بودند در آستانه مرگ و نابينايى مطلق قرار گرفتند.محمد احمدى محيط بان ۲۸ ساله كه از ناحيه چشم و سر و دست راست مصدوم شده بعد از انجام دو عمل جراحى ترميمى بر روى شبكيه چشم چپ كه در تبريز و توسط متخصصان تبريزى انجام شد، سرانجام روز پنجشنبه به درخواست سازمان حفاظت محيط زيست به بيمارستان پارس تهران انتقال يافت.اين در حالى است كه به گفته پزشكان، چشم راست اين محيط بان در اثر شدت جراحات به طور صددرصد بينايى خود را از دست داده است و چشم چپ نيز در حال حاضر بينايى ندارد و احتمال بازگشت بينايى به آن اندك عنوان شده است.

از سوى ديگر نتايج اسكن هاى متعددى كه از سر محمد احمدى انجام شده نشان مى دهد كه ۵۸ ساچمه در اثر اصابت گلوله هاى تفنگ ساچمه اى شكارچى، همچنان در سر وى وجود دارد كه مى بايست خارج شود.

همچنين دست راست اين محيط بان به دليل اصابت گلوله و برخورد ۱۵ ساچمه كه همچنان در دست مصدوم است و خارج نشده از ناحيه ۵ انگشت دچار خردشدگى و شكستگى شده است.

افشين كرمى رئيس اداره اجرايى سازمان حفاظت محيط زيست نيز در گفت وگو با شرق وضعيت بهرام حنيفى محيط بان ۳۰ ساله آذرى را بسيار وخيم عنوان كرد و گفت: با گذشت بيش از ۲ هفته از اين واقعه او همچنان در وضعيت كما به سر مى برد و به گفته پزشكان احتمال بازگشت وى به زندگى بسيار اندك است به طورى كه گفته مى شود تنها ۲۰ درصد احتمال دارد او به شرايط عادى و هوشيارى برگردد.

رضا نصرايى سرمحيط بان منطقه شكارممنوع سهند در گفت وگو با شرق گفت: بهرام حنيفى در بخش ICU بيمارستان امام خمينى تبريز در كما به سر مى برد و با وجود انجام چندين عمل جراحى براى خروج ۴۷ ساچمه اى كه به سر وى اصابت كرده و با وجود خروج بخش اعظم اين ساچمه ها ولى باز هم تنها ۲۰ تا ۳۰ درصد احتمال بازگشت وى به زندگى وجود دارد.

محمد احمدى محيط بان مصدومى كه در تهران بسترى شده در گفت وگو با شرق در توضيح اين حادثه گفت: ساعت ۱۲ ظهر روز يكشنبه چهار بهمن ماه بود كه با آقاى حنيفى سوار بر ماشين به عمليات گشت زنى در منطقه اعزام شديم و چون طى چند روز قبل برف سنگينى در منطقه باريده بود تنها در مسير جاده و با وجود بيش از ۵۰ سانتى متر برف در كنار جاده به راه افتاديم كه متوجه حضور يك شكارچى شديم و چون آن روز، روز شكار ممنوع بود به قصد كنترل مجوز سلاح اين فرد از ماشين پياده شدم.

وى مى افزايد: اما شكارچى با بى رحمى  هر چه تمام تر لوله تفنگ را به سمت من گرفت و از فاصله ۴-۳ مترى دو گلوله به من شليك كرد كه چون اسلحه اش (كه غيرمجاز هم بود) ساچمه اى بود بعد از شليك هر گلوله چندين ساچمه از آن پرتاب مى شود.

وى در ادامه افزود: «چشمانم ديگر جايى را نديد و از شدت درد به زمين افتادم اما او همكار ديگرم را هم هدف قرار داد و از صحنه گريخت.»

به گفته مسئول منطقه شكار ممنوع سهند دو محيط  بان در حالى كه دچار خونريزى شديدى از ناحيه سر و گردن و چشم بودند فقط مى توانند خود را به ماشين برسانند و از طريق بى سيم تقاضاى كمك كنند و چون برف سنگين بود پرسنل منطقه از روى رد ماشين موفق شدند آنها را پيدا كنند كه بلافاصله براى قطع خونريزى به مركز بهداشت خسروشهر و بعد به تبريز منتقل شدند اما حنيفى كه تا آن زمان به هوش بود بعد از چند ساعت به كما رفت و تا امروز به هوش نيامده است.

با تلاش  ماموران گارد محيط زيست و نيروى انتظامى محمود نصرالله شكارچى متخلفى كه با شليك چهار گلوله ساچمه اى به ماموران محيط زيست از محل گريخته بود سرانجام در روستاى «كردلر» در اطراف منطقه حفاظت شده سهند در ساعت يك بامداد همان شب دستگير و روانه زندان شد.

رئيس اداره اجرايى سازمان حفاظت محيط زيست نيز در اين باره به شرق گفت: طبق قول رئيس كل دادگسترى استان برخورد قاطعى با اين متخلف صورت خواهد پذيرفت و قرار است رسيدگى به اين پرونده در شعبه ۳۰ دادگاه عمومى تبريز كه شعبه رسيدگى به جرائم زيست محيطى است انجام شود. اين در حالى است كه مسئول منطقه شكارممنوع سهند عدم برخورد قضايى و قانونى با شكارچيان متخلف را عامل مهمى در بروز اين وقايع اعلام كرده و مى گويد: در ماه گذشته ۱۳ قبضه سلاح غيرمجاز و مجاز از شكارچيان در منطقه سهند ضبط شده كه مطابق معمول پرونده اين افراد به مراجع قضايى ارسال مى شود اما متاسفانه جدى با اين جرائم برخورد نمى شود. حتى در يك مورد كه شخصاً يك متخلف را در تير ماه سال جارى دستگير و به دادگاه فرستاده بودم و البته محكوم هم شد، فرد متخلف از من شكايت كرد و قاضى شعبه ۳ دادگاه شهرستان اسكو با استناد به صحبت هاى اين شكارچى كه مورد ضرب و شتم قرار گرفته، حكم به بازداشت بنده دادند.دفتر حقوقى سازمان حفاظت محيط زيست در يك گزارش چندى قبل اعلام كرد كه تنها در سال هاى بعد از انقلاب بيش از ۸۰ نفر از ماموران گارد اين سازمان در حين انجام ماموريت و تعقيب متخلفان و درگيرى با آنها كشته شده اند كه از اين تعداد ۳۵ نفر مستقيماً توسط شكارچيان و قاچاقچيان حيات وحش به شهادت رسيده اند و ۲ برابر اين تعداد نيز محيط بانان سازمان حفاظت محيط زيست دچار نقص عضو شده اند. اما اين در حالى است كه تاكنون كمتر موردى از برخورد محكم قضايى با اين عوامل متخلف كه باعث شهادت اين ماموران شده اند، گزارش شده است.

 

پ.ن: راستش توی این چند سال، چه توی شکارگاه ها چه توی مناطق حفاظت شده ای که برای بازدید رفته بودیم؛ هر وقت پای صحبت بچه های کادر محیط بانی نشستیم، برامون خون گریه کردن. از بی امکاناتی، از بی کفایتی مدیرانشان، از حقوق و مزایای پایین، سختی کار، اینکه باید جور اهمال کاری های بقیه دستگاه ها رو بکشن، اینکه رو بازوشون فقط یه اتیکت چسبوندن :" ضابط قوه قضاییه" و دیگر هیچ، نه حمایتی، حمایت که چه عرض کنم خودتون دارین می خونین چه قوه قضاییه باهاشون چه برخوردی داره...

- راستی اگر نیروی انتظامی به وظیفه خودش به موقع عمل کرده بود و سلاح غیر مجاز رو قبل از اینکه با آن جنایتی صورت بگیره از دست این جانی می گرفت یا اصلا اجازه ورود همچین سلاحی رو به کشور نمی داد باز هم این جنایت رخ می داد؟ آخه، آقای نیروی انتظامی شما که بعد از وقوع جرم به وارد عمل می شوید و شخصی را که مرتکب این جنایت شده است را به این سرعت دستگیر می کنید، آیا در شرایط عادی نمی توانستید خیلی راحتتر این کار را انجام دهید؟

- آیا اگر قوه قضاییه قبلا برخورد مناسبی با چنین تخلفاتی صورت داده بود، آیا باز هم عامل این جنایت چنین جسارتی از خود نشان می داد؟

- راستی از چنین اشخاصی که به این راحتی جنایت می کنند؛ چقدر می توان انتظار داشت که دلشان به حال حیوانات بسوزد؟ آیا واژه "شکارچی" حتی "شکارچی متخلف" برازنده این افراد است یا واژه "جانی" ؟


سه‌شنبه ٢٠ بهمن ،۱۳۸۳

شاهین


[ HOME | ARCHIVE | E-MAIL ]

"من گفتم:«من اون رو به یاد میآرم و یه وقتی چیزی واسه‌تون می‌نویسم که اون توش باشه...»                           ارنست همینگوی "تپه‌های سبز آفریقا