به 'درکوه' خوش آمدید
در کوه

پيرمرد و دريا...

خودش در مورد این کتاب گفته است: " من کوشیده ام یک پیرمرد حقیقی و یک دریای حقیقی و یک ماهی حقیقی بسازم. اگر اینها حقیقی باشند، همه جور معنایی می توانند داشته باشند."  و به قول نجف دریا بندری "... او در این کتاب به آفرینش شبیه ترین چیز ممکن به واقعیت توفیق یافته است. ..."

پیرمردِ دریا 

پیرمردی که همینگوی داستان خود را با الهام از زندگی او نوشته است،

 یا به قولی که در دنیا معروف شده است:

THE OLD MAN OF THE SEA

او ناخدای کشتی ماهیگیری پاپا* بوده است.

 

در واقع خیلی از داستانهای همینگوی نمود و بازتابی از تجربیات خودش در زندگی بوده است، از داستانهایی که تم جنگی دارند تا این داستانهایش که از رابطه بین انسان و طبیعت حرف می زنند.

 

مصطفی زحمت کشیده و متن اصلی کتاب را تهیه کرده و توی کلونی 80  گذاشته و توضیحات خوبی هم در مورد داده، خلاصه با این کارش دیشب کار و زندگی واسه ما نذاشت و با خستگی که از برنامه شکار صبح هنوز توی تنم مونده بود، نشستم و خوندمش اونم از روی صفحه منیتور، البته ترجمه فارسی اونو چندباری خونده بودم ولی خوندن متن اصلی کتاب یه چیز دیگه است، بخصوص کتابی مثل این که نویسنده بدون هر گونه به رخ کشیدن زبان مادری، با جملاتی ساده و بی تکلف  آن را نوشته است.

 خلاصه به هر کی که می خواد با حس یک شکارچی موقع شکار بیشتر آشنا بشه و یا اون حسی رو که داره توی یه کتابی دوره کنه، خوندنشو توصیه می کنم!

 

 

*همینگوی سالیان طولانی در کوبا زندگی کرد، در آنجا او را "پاپا" صدا می کرده اند.


جمعه ٦ شهریور ،۱۳۸۳

شاهین


[ HOME | ARCHIVE | E-MAIL ]

"من گفتم:«من اون رو به یاد میآرم و یه وقتی چیزی واسه‌تون می‌نویسم که اون توش باشه...»                           ارنست همینگوی "تپه‌های سبز آفریقا