به 'درکوه' خوش آمدید
در کوه

Stay dry = stay alive

1-با خبر شدم آقای محمد والی نژاد به همراه دوستانشان در گروه کوهنوردی "هفتخوان کرج" موفق به صعود زمستانی قله دماوند در شرایط بسیار سخت آب و هوایی شده اند،از همینجا این پیروزی رو به این عزیزان تبریک می گویم و روی گل همشونو می بوسم.

 

2-من قول داده بودم که یه مقاله خوب در مورد سرما زدگی ترجمه کنم و اینجا بذارم،ولی متاسفانه تعطیلی بین ترم تمام شد و وقت کافی برای این کار پیدا نکردم؛دیدم اگر بخواهم آن را تلخیص هم کنم در این صورت حق مطلب ادا نخواهد شد،به هر حال مقاله را به زبان انگلیسی از اینجا می توانید بگیرید،فقط یادآوری می کنم که این قضیه  سرمازدگی را به هیچ وجه ساده نگیرید،و اصولا هم حتما لازم نیست که در صعود زمستانی بالای 4000 متر دچار این عارضه شوید،من خودم در اثر یه سهل انگاری سالها پیش در یه برنامه شکار یکروزه انگشت کوچک دست چپم دچار این عارضه شد و هنوز که هنوزه تا هوا کمی سرد میشه حسابی اذیتم می کنه. توصیه می کنم که این سایتی را که معرفی کرده ام را خوب بگردید،مقالات خوبی می توانید در مورد کمکهای اولیه،اصول تشکیل و راهبری یه گروه طبیعت گردی،غارنوردی،ارتفاع زدگی و سایر موضوعاتی که به نوعی باOutdoor Lifing مرتبطند پیدا کنید.

 

3-اما موضوع آخر را اختصاص می دهم به مطلب جالبی که دوست عزیز آقای "جورابچی" طی یه ایمیل مفصل که در مورد اون مقاله "آتش افروزی" نوشته بودند،برام فرستادن:

ایشون لطف کردن و چندتا آتش گیر خوب معرفی کردن:1- چسب لوله پلیکا 2-صمغ خشک شده درخت کاج

و در ضمن روش ساختن یک آتش گیر خیلی جالب هم که مورد استفاده شکارچی های آمریکایی قرار می گیرد را هم توضیح دادند:

شاخه نازک و تازه ای از درخت کاج را قطع کنید،سپس آن را با چاقو به صورت ورقه ورقه در آورید،به طوری که ورقه ها از پیوستگی خودشان را از تنه اصلی از دست ندهند و از انتها به هم وصل باشند،سپس آنها را در محلی قرار دهید که خشک شوند،از این شاخه های ورقه شده می توانید به عنوان آتش گیر برای درست کردن هسته اولیه استفاده کنید.

یه نکته هم خودم اضافه کنم که برای اینکه این کار را راحتتر انجام دهید شاخه ها را از قسمتی از تنه اصلی جدا شده اند به سمت نوک شاخه در جهت الیاف چوب ورقه ورقه کنید.


سه‌شنبه ٢۸ بهمن ،۱۳۸٢

شاهین


[ HOME | ARCHIVE | E-MAIL ]

"من گفتم:«من اون رو به یاد میآرم و یه وقتی چیزی واسه‌تون می‌نویسم که اون توش باشه...»                           ارنست همینگوی "تپه‌های سبز آفریقا