به 'درکوه' خوش آمدید
در کوه

شکار/قسمت اول...

از موقعی که در اینجا شروع به نوشتن کردم،مطالب نوشته شده در مورد شکار با عکس العملهای متفاوت و بعضا احساسی دوستان مواجه می شد و کما بیش سوال می کردند که چرا شکار؟

مدتی بود که می خواستم جواب این سوال را تا آنجایی که در قدرت قلمم است بدهم و بقیه اش را هم اعتراف می کنم که نمی توانم چون برمیگردد به یک حس خاص که تا کسی تجربه اش نکرده باشد قدرت فهم آن را ندارد و نوشتن در موردش هم بی فایده است...

سعیم بر اینست که این یادداشت را با دید کاملا منطقی بنویسم و از شما هم که آنرا می خوانید تقاضا دارم با همین دید آنرا بخوانید و در هر مورد آن اگر نظری داشتید مرا از آن بی بهره نسازید.

 

و اما شکار...

 

برای اینکه به چرایی شکار بپردازیم ابتدا بهتر است تعریفی از شکار و شکارچی ارائه دهیم:

شکار بر چهار گونه تقسیم بندی می شود:

1-شکار انتفاعی

2-شکار حیوانات موذی،ضرر رسان و خطرناک

3-شکار به منظور کنترل جمعیت جانوران

4-شکار ورزشی یا Sport Hunting

 

نمونه کامل یه شکارچی قاچاق،که نه فصل سرش میشه،نه  به  جنسیت شکار اهمیت میده و نه به سن شکارشکار انتفاعی همانطور که از نامش پیداست شکاری است که صرفا با انگیزه تحصیل گوشت یا پول انجام می شود و به کسی که به چنین شکاری می پردازد شکارچی حرفه ای(professional) می گویند که البته با برداشتی که ما در فارسی از این کلمه به معنای ماهر(skilful)داریم اشتباه نشود.

چنین شکاری تا چند سال پیش به طور رسمی در ایران انچام می شد و سازمان محیط زیست،شکار را به عنوان شغل به رسمیت می شناخت و برای شکارچیان حرفه ای پروانه ویژه شکار  صادر می کرد.

با کمی اغماض می توان تمام شکارچیان قاچاق را در این دسته قرار داد.زیرا این افراد که اکثرا هم از افراد روستایی و محلی می باشند،حتی نه به قصد تامین خوراک،بلکه بیشتر به قصد فروش شکار خود دست به این کار می زنند.این افراد  اکثرا از اسلحه های  بدون مجوز استفاده میکنند(به دلیل فرار از مشکلاتی که اسلحه دارای مجوز ممکن است برایشان ایجاد کند!)و به واسطه شناخت کامل از جغرافیای منطقه، ارتیاطات گسترده محلی، نیز حضور دائمی در منطقه،پایین بودن سطح فرهنگ و دانش محیط زیستی شان به دلیل آموزشی که ندیده اند و پایین بودن سطح احساس تعهدشان به محیطی که در آن زندگی می کنند، می توانند بیشترین خطر را برای محیط زیست داشته باشند و البته کمتر به چنگ قانون بیفتند!

البته به این موضوع توجه داشته باشید که منظور این نیست که گفته شود همه شکارچیان روستایی شکارچیان قاچاق هستند بلکه منظورم این است که بگویم که شکارچیان قاچاق بیشتر روستایی هستند.که البته واضح هست که در میان شکارچیان شهری نیز شکارچی قاچاق وجود دارد که البته آنها نیز به سبب ارتباطاتی که با روستاییان منطقه دارند قادر به انجام چنین عملی هستند.

 

این بحث ادامه دارد.....

 


جمعه ۳ بهمن ،۱۳۸٢

شاهین


[ HOME | ARCHIVE | E-MAIL ]

"من گفتم:«من اون رو به یاد میآرم و یه وقتی چیزی واسه‌تون می‌نویسم که اون توش باشه...»                           ارنست همینگوی "تپه‌های سبز آفریقا